Tanec ako radosť a liek


Tanec je najprirodzenejší druh pohybu pre naše telo. Nenásilným a príjemným spôsobom rozhýbe všetky svaly, kĺby, ba doslova každú bunku. Pritom v spojení s peknou hudbou relaxuje myseľ a spája telo s dušou. Tým vnáša ľahkosť do života.  Intuitívny tanec  počúva telo aj dušu, tancuje s ľahkosťou presne tie pohyby, ktoré sa sami žiadajú. Telo sa natiahne, uvoľní, pohne presne takým spôsobom, aby si uvoľnilo prípadné bloky a dostalo sa do rovnovážneho, zdravého, prirodzeného stavu. Tento samoliečiaci proces odľahčuje aj myseľ a eliminuje následky stresu. Harmonizuje celú bytosť a pomáha k návratu k sebe. Ku vnímaniu svojho tela, k upokojeniu mysle, k zvnútorneniu sa a nastoleniu vnútornej rovnováhy.

Podľa štúdie publikovanej v The New England Journal of Medicine tanec: 
·        Posilňuje pamäťové schopnosti a je zároveň prevenciou pred demenciou, ktorá sa vyvíja v starobe. 
·        Zlepšuje ohybnosť tela, pretože vždy v úvode hodiny tanca sa praktizuje krátka rozcvička, pri ktorej sa svaly zahrejú a následne ponaťahujú. S telom sa potom ľahšie narába aj pri náročnejších tanečných prvkoch.
·        Tanec patrí medzi najlepšie aktivity, ktoré primerane zaťažia srdce. Napríklad ľuďom s ochoreniami srdca, ktorí začali pravidelne tancovať, sa zvýšila kvalita života omnoho viac ako u tých, ktorí napríklad bicyklovali.
·        Pomáha pri chudnutíPodľa štúdie v Journal of Physiological Anthropology je program aerobného tanečného tréningu pri chudnutí rovnako nápomocný ako bicyklovanie či jogging. 
·        Tanec zlepšuje rovnováhu a správne držanie telaViaceré výskumy tvrdia, že tanec, ktorý obsahuje mnoho rýchlych pohybov, pri správnom držaní tela, môže dopomôcť k stabilizácii a lepšej kontrole tela. 
·        Pravidelné tancovanie dodá telu energiu, zlepší kondíciu. 
·        Pri tanci pracujeme s emóciami, ktorým umožňujeme voľný pohyb. Tým napätie odíde a my s pozitívnou mysľou dokážeme lepšie zvládať stresové situácie.
·        Tanec skutočne uvoľňuje myseľ. Vyplýva to aj zo štúdie, ktorá skúmala vplyv tanca na ľudí s diagnostikovanou depresiou. Pacienti, ktorých umiestnili do skupiny tanca v skupine, boli v závere výskumu najvitálnejší a dokonca u nich zmizlo niekoľko symptómov depresie.
·        Tanec je spôsob komunikácie.

1 komentár:

  1. Súhlasim s charakteristikou. Sám som ako účastník aj lektor okúsil pozitíva intuitívneho tanca. Ale som aj "tancmajster" a preferujem, ak je to možné, párový tanec. Pri ňom sa vskutku komunikuje navyše aj dotykmi. Najprv sú to mužove ruky a ženina jedna ruka a malá časť chrbta pod dlaňou a časťou predlaktia partnera. Samozrejme, očný a hlasový konktakt sú tiež veľmi dôležité. Ba aj vzájomné vône, či pachy. Väčšinou ženy cítia, do akej miery sa nachádzajú v tzv. intímnej zóne partnera a do akej miery im to vyhovuje. Partner by mal vycítiť ochotu ženy zdržiavať sa v tej zóne! Ak tieto "energetické" bariéry postupne opadnú, dochádza k dobrovoľnému(!) približovaniu tiel. A tu závisí od partnera, aké držanie zvolí ďalej. Či si partnerku priblíži na dotyk "od pása nižšie" alebo naopak, "od pása hore". To prvé podporuje slobodnú audio i video komunikáciu - rozhovor, pohľady, neverbálne pohyby tváre. Zároveň je pritom veľmi dôležité, že dáma v miestach dotyku môže "odpočúvať" pohybové signály od partnera a ak nie je príliš dominantná, tak dochádza k fenómenu, že - "nechá sa v tanci dobre viesť". Pán by sa nemal prejavovať ako násilný užívateľ kontaktu v kliešťovom objatí, lebo sa asi ďalšieho tanca s tou dámou už nedočká, nedajbože, sa mu vyšmykne z náručia a ujde. Dámy majú, mali by mať, pri tanci aj istú hrdosť, nepodľahnúť špedidérskym alebo chlípnym sklonom správania sa partnera a dávať najavo "odkiaľ - pokiaľ", resp. čo sa im páči a čo nie...
    Ak sú obaja partneri ohľaduplní a zároveň citliví, môžu časom dovoliť svojim telám komunikovať. Z pocitov v náručí (ktoré by dámam malo prinásať pocit bezpečia a ochrany) toho druhého možno odčítať dosť o jeho povahe, inteligencii, pohybových danostiach atď. Takýto kontakt je možný iba pri "klasických" či "štandartných" tancoch, pri ktorých je tesnejšie postavenie a držanie normálne. Je to, podľa mňa, jeden z najlepších spôsobov spoznávania sa bez toho, aby sa diváci pohoršovali. Dokonca ak sa telami komunikuje jemne, nikto si toho veľa nevšimne, akurát možno v duchu konštatuje "tí sú krásni a možno tam aj trocha iskrí...". Intuitívny (individuálny) tanec môže byť dobrou prípravou aj pre život. Veď ide o spoznanie seba a otvorenie sa "svetu". No, priznám, že som to napísal aj z pohľadu muža... :-). Pribudne sem názor ženy?
    Milan Uďan.

    OdpovedaťOdstrániť