Farby v interiéri

Farby vo všeobecnosti
Rozdeľujeme ich na teplé – aktivujúce (žltá, oranžová, červená), ktoré povzbudzujú a oslovujú viac city a emócie. Farby studené – pokojné (fialová, modrá, zelená), ktoré pôsobia upokojujúco a podporujú rozumové riešenia problémov.

Červená

Ak červená nie je vašim favoritom ani na 50 %, zaobchádzajte s ňou opatrne. Teplá červená je symbolom chuti do života, je výrazom emócií a lásky k zmyselnému životu a zážitkom. Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť preniknúť, vitalizovať, zintenzívňovať a nalaďovať dynamicky, prierazne, až agresívne.

Zmysly vnímajú červenú farbu ako vzrušenie, túžbu a žiadostivosť. V oblasti sexuality vyjadruje táto farba chuť na získanie pôžitkov. Ľuďom so slabou sexualitou sa odporúča, aby si do spálne zadovážili doplnky v tejto farbe (závesy, bielizeň, sviečky).

Červená robí človeka komunikatívnejším, snaživejším a dodáva chuť do učenia a do práce. Stupňuje zážitky a pocity a vyjadruje silnú vôľu. Jej milovníci sú radi aktívni, vytrvalí a nedajú sa ľahko poraziť. K ich typickým vlastnostiam taktiež patrí prianie byť nápadný a dosiahnuť pozornosť ostatných. Niekoľko červených bodov v pracovných priestoroch môže pôsobiť povzbudivo na výkon.

Prílišná záľuba v tejto farbe však môže nevedomky spôsobovať agresivitu a nervozitu. Táto farba by sa nemala objavovať ani v okolí veľmi aktívnych detí. V primeranom množstve podporuje imunitný systém.

Psychologický význam červenej sa ale zmení, keď sa do farby primiešajú odtiene žltej, modrej alebo hnedej. Čím viac sa červená približuje hnedej, o to viac sa z dráždivej farby stáva ukľudňujúca. Ak sa však do farby primieša žltá, oranžovo-červený odtieň pôsobí povzbudzujúco a radostne. Modré tóny sú vyrovnané, dobromyseľné a nezištné.

Červená sa vo všeobecnosti neodporúča používať vo veľkom rozsahu na steny izieb. Postačia 2 farebné steny v miestnosti, prípadne nápadný vzor. Ostatné steny zladené k červenej, prípadne biele. Vhodné do obývacích izieb, spální, pracovní.

Ružová
Hovorí sa, že kto má rád ružovú, má väčšiu chuť na sladkosti ako iný. Táto farba je vlastne slabší odtieň červenej a označuje sa ako farba srdca. Je spojená s láskou, oddanosťou a náklonnosťou. Je to farba príjemného a čo najbezstarostnejšieho spôsobu života.

Tiež sa hovorí, že tí, ktorí majú prílišnú náklonnosť k tejto farbe, majú strach pred realitou a snažia sa jej uniknúť.

Farba je vhodná najmä do detských izieb. Už v minulosti sa okolo novorodeniatok vyskytovala táto farba – či už na dečkách, oblečení alebo hračkách.

Oranžová

Oranžová je symbolom radosti a optimizmu. Je to teplá, pozitívna farba, ktorá pomáha zbaviť sa pocitov nespokojnosti, depresií a pesimizmu. Je označovaná ako farba mladosti a zdravia a podnecuje k zážitkom.

Táto farba je zložená z odtieňov červenej a žltej, ktoré sú symbolmi osobnosti a múdrosti. Má povzbudzujúce účinky. Oranžová signalizuje optimistickú chuť do života.

Milovníci tejto farby sú ochotní pomôcť všade tam, kde je to potrebné. Majú sklon k presnosti. Je to farba sebadôvery, nadšenia, odvahy a radostne plynúceho života. Majú čiastočnú chuť vyniknúť. Kto odmieta túto farbu, má problémy s nadväzovaním kontaktov alebo má pocity menejcennosti.

Keďže je to farba veselá a hravá, do bytov sa na maľovanie stien odporúča. Hodí sa do izby pre človeka trpiaceho depresiou. Pozitívny vplyv má pri nechutenstve, ak je touto farbou vymaľovaná kuchyňa a zladená s riadom takého istého odtieňa.

Marhuľová

Je to jemná farba, má prívlastok taktiež pastelovo-oranžová. Obnovuje, oživuje emocionálne blokády. Má pozitívny vplyv na omladnutie a napnutie pokožky. Farba je vhodná do bytov menej odvážnych ľudí.

Hnedá

Je to tmavší odtieň oranžovej a taktiež je to farba zeme, a to tvorí jej charakter. Zodpovedá potrebe bezpečia, tepla a útulnosti, túžbe po jednoduchom a kľudnom živote.

Ľudia, ktorí milujú hnedú, stoja pevne na zemi a sú spätí s domovom. Najradšej by všetko nechali tak, ako to je. Hnedá farba znamená stabilitu. Jej nadmerné používanie ale ukazuje náklonnosť ku konfliktným situáciám. Kto túto farbu odmieta, dáva najavo, že odmieta byť obmedzovaný a nepoddajný.

Záľuba vo svetlohnedej a béžovej naznačuje dobrosrdečného človeka ochotného pomôcť, ale i plachého a zdržanlivého. Nechce byť nápadný a prispôsobuje sa svojmu okoliu. Pre týchto ľudí je charakteristická určitá neaktivita a nechuť, ktoré sú často sprevádzané depresiami.

Do príbytkov je odporúčaná všetkými desiatimi, čo je vidieť na každom kroku. Hnedé sú podlahové krytiny, koberce, sedacie súpravy a v byte táto farba vyvoláva pocit pohodlia. Ľudia preferujú drevo ako materiál i na obklady, schodiská, dvere. S hnedou však treba dobre hospodáriť, pretože v priveľkom množstve môže brzdiť tvorivosť. Odporúčam do obývacej miestnosti alebo spálne.

Žltá

Je najsvetlejšia z pestrých farieb, pôsobí jasne, povzbudzuje, zahrieva, rozveseľuje. Je symbolom múdrosti, vysokej inteligencie. Podporuje chápavosť a horlivosť v učení a pôsobí pozitívne na pamäť. Je to farba spokojnosti, kreativity, predstavivosti a je zaručeným prostriedkom proti zlej nálade, nechuti a skleslosti.

Podporuje nadväzovanie kontaktov, pamätanie zážitkov, dojmov a chuť učiť sa novým veciam. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy. Títo ľudia sú príjemní, úprimní a veľkorysí. Žlté typy majú však zvláštnosť: neustále od druhých niečo očakávajú. Často sa podceňujú. Dávajú prednosť špekuláciám pred dôkladnosťou. Ľudia, ktorí žltú odmietajú, sa cítia ukrivdení a príliš prudko reagujú. I keď je žltá farbou nadväzovania kontaktov, môže spôsobovať určité komunikačné ťažkosti. Ľudia si svoje najhlbšie myšlienky nechávajú v sebe, obávajú sa opovrhnutia.

Žltá je často odporúčaná farba do bytov a domov. Má pozitívny vplyv na ľudí, na deti. V kuchyni, detskej izbe, kúpeľni rozjasní celkovú atmosféru, posilní životaschopnosť.

Zlatá

Táto farba sa vždy spájala s pocitom hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba stredu, univerzálnej lásky, najvyšších hodnôt, idealizmu a šľachetnosti. Zlatá transformuje poznanie v pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt. Do bytov odporúčam iba vo forme pásov a vzorov na stenách a bytových doplnkoch.

Zelená

Je to farba prírody, prebúdzajúcej sa jari, symbolizuje hojnosť, rast a rozvoj. Ukľudňuje nervy, oživuje oči, dáva pocit kľudu a zotavenia. Pôsobí vyrovnane a signalizuje zotavenie a dobrý zdravotný pocit.

Tmavé a hlboké odtiene tejto farby znamenajú dôstojnosť a stabilitu, vážnosť.

Ctižiadostivosť, spoľahlivosť, výrazná snaha, vlastníctvo sú znameniami tejto zelenej farby. Vďaka svojmu ukľudňujúcemu účinku je farba vhodná pre cholerických a nervóznych ľudí.

Zelená farba oči ukľudňuje. Odporúča sa oči unavené počítačovou obrazovkou smerovať k zelenej farbe, najlepšie k prírode. Náhradou môžu byť zelené steny miestnosti, doplnky. Vhodné sú obývacie priestory, ale i iné miestnosti. Je to neutrálna farba, ktorá sa dá použiť všade.

Tyrkysová

Táto farba podporuje sebavedomie, fantáziu a spontánnosť. Je to farba priateľstva. Milovníci tohto odtieňu sú hraví, no i náladoví, sú pôvabní a šarmantní. Niekedy sú však sebeckí, s výraznou túžbou po uznaní a obdive. Iní unikajú realite a utiekajú sa do sveta fantázie. Sú to kreatívni ľudia so zmyslom pre humor. Tí, ktorí túto farbu odmietajú, majú ťažkosti s nájdením samých seba a sebarealizáciou a nechcú priznať svoje slabiny.

Tyrkysová sa odporúča ľuďom, ktorí sú nesmelí, zdržanliví, alebo majú problém s nadväzovaním kontaktov.

Odborníkmi je táto farba doporučovaná napríklad do obývacej izby za televízor a taktiež na miesta, kde je potrebné veľa písomne a ústne formulovať. Taktiež je vhodná do detskej izby.
Modrá

Všeobecným význam modrej farby je kľud, mier, uvoľnenie a vyváženosť. Modrá ukľudňuje, zjemňuje, ochladzuje a je vhodná pre harmonickú atmosféru. Pôsobí pozitívne na preťaženú psychiku, pretože táto farba vyvoláva pocit absolútnej vnútornej slobody. Je to farba túžby, viery, vernosti. Je to farba idealistov s ochotou pomáhať, ktorí majú radi kľud, poriadok.

Ľudia, ktorí majú radi modrú farbu, majú väčšinou vyrovnaný charakter a sú schopní sa prispôsobiť a sú verní. Vyhýbajú sa zbytočným hádkam a nezrovnalostiam, pretože sú mierumilovní a zdržanliví.

Odmietanie tejto farby môže hovoriť o depresivite, odmietavému postoju, s ktorým je väčšinou spojené veľké sklamanie. Dokonca i nedostatočné naplnenie partnerského vzťahu a duševnej osamelosti sa niekedy ukazuje v negatívnom postoji k modrej farbe.

Modrá však podporuje schopnosť k vyváženosti, miernosti, stáva sa tak cennou pomocou pre nekľudných ľudí a ľudí v strese, ktorí majú pocit, že sa od nich požaduje viac, ako znesú. Z tohto dôvodu by mali roztržité, nekoncentrované a príliš čulé deti robiť školské úlohy pod modrým svetlom.

Modrá vyvoláva pocit kľudu, harmónie a bezpečia, poskytuje tým uvoľnenie a spokojnosť.

Na steny odporúčam najmä svetlomodrú. Je príjemná očiam, pomáha urovnávať spory. Je to farba relaxu, a preto je vhodná najmä do kúpeľne. Taktiež ju odporúčam i do detskej izby, lebo deti sa v prítomnosti tejto farby cítia veľmi príjemne. Môže byť tiež v jedálni. Pri ťažkostiach so zaspávaním alebo nespavosťou zapríčinenou nervozitou, pomáha aj tmavomodrá. Znižuje totižto krvný tlak a spomaľuje myšlienky, čím ľahšie navodzuje spánok. Avšak prevaha tmavomodrej je spojená s nedostatočnou činnosťou orgánov a môže vyvolávať letargiu, zníženú výkonnosť a depresiu.
Fialová

Fialová je niekde medzi modrou a červenou, symbolizuje zmenu. Je to spojenie dvoch opačných pólov, spojenie dvoch kontrastných, energetických faktorov. Je to farba inšpirácie, mystiky, mágie a kúzla.

Vo fialovej sa teda zjednocujú dva protiklady, modrý kľud a červená pohonná sila. Milovníci tejto farby sú veľmi senzitívni a obrátení do seba. Nemajú pocit, že sa potrebujú pridávať k veľkým skupinám ľudí, vyhľadávajú nerušenú samotu, ďaleko od hluku a zmätku. Zvyčajne ide o individualistov, umelcov, introvertov, ktorí sú niekedy považovaní za podivínov. Táto farba v sebe skrýva niečo neobyčajné. Vo svete sa jej však nevenuje veľa obdivu a lásky.

Ľudia, ktorí túto farbu odmietajú, sú často zaťažení depresiami, náladovosťou.

Bledý odtieň fialovej, lila, symbolizuje pravú lásku k najbližším a obetavosť. Ľudia, ktorí majú túto farbu v obľube, majú zvláštny vzťah k trpezlivému znášaniu útrap a vidia v tom skúšku, ktorú im dal život. Obľuba tejto farby vzrastá s pribúdajúcim vekom.

Vedci, ktorí skúmajú farby a ich účinok na ľudí, zistili, že fialová je veľmi obľúbená u detí. Táto farba sa taktiež doporučuje na steny a doplnky detských izieb.
Čierna
Čierna sa vždy spájala s výrazom smútku, straty, beznádeje. Je to farba, ktorá vyjadruje tmu, opustenosť a neodvratnosť. Čierna je protiklad k všetkému, čo je pestré, čo sa raduje zo života a čo je povzbudzujúce. Je symbolom všetkého vyhasnutého, odumierajúceho a tmavého.

Tí, ktorí nemajú túto farbu v obľube, nie sú ochotní dať si naháňať strach niečím, čo ich ohrozuje. Tento človek žije sebavedome. Keďže je čierna farba výrazom strachu, bojácnosti, jej odmietanie sa spája so silnou vôľou k životu.

Ten, kto má čiernu farbu v obľube, vyjadruje, že rád potlačuje vnútorné priania a potreby a radšej sa obklopuje tajomnom. Tejto farbe dávajú prednosť ľudia, ktorí majú sklon dramatizovať, majú radi riskantné situácie, no pritom chcú zostať nedotknuteľnými.

Na steny bytov túto farbu neodporúčam. Vhodná je do podnikov alebo štýlových obchodov.
Biela

Biela je farbou čistoty, vznešenosti, nevinnosti, dokonalosti. Biela je tiež známkou nedotknuteľnosti, citlivosti a chladnej rezervovanosti.

Ľudia obľubujúci túto farbu majú sklon k perfekcionalizmu a smelým plánom. Sú to otvorené, živé osobnosti, ktoré svoj život plánujú cieľavedome. Títo ľudia kladú veľký dôraz na svoju povesť, navonok sa však chovajú chladne. Spoľahlivosť, úprimnosť a láska k pravde sú najlepšie vlastnosti milovníkov bielej.

V prípade vnútorného konfliktu alebo silného duševného zaťaženia znamená voľba bielej farby prianie po slobode. Biela má vyžarujúci a oslňujúci efekt a preto pôsobí namáhavo na oči.

Táto farba je v našej kultúre často používaná ako náter na steny, vytvára neutrálne pozadie pre nábytok, podlahové krytiny a iné doplnky. Je to však monotónna farba, chladná. Ľudia ju začali v poslednej dobe vnímať ako neútulnú a volia do miestností rôzne iné odtiene. A ja s tým môžem len súhlasiť.
Sivá

Je to farba dokonalej neutrality, opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Nie je podnecujúca, ani ukľudňujúca, je ale diskrétna a obľubujú ju najmä ľudia, ktorí sa radi schovávajú. Tejto farbe dávajú prednosť starší ľudia, ktorí chcú viesť kľudný život. Je to farba potlačovania, obmedzovania, neistoty a strachu zo života.

Tí, ktorí sa šedej vyhýbajú, sa snažia akoby vyhýbať neúspechom a porážkam, kritike.

Odporúčala by som ju používať premyslene. Posilňuje schopnosť kritiky a silu hodnotenia, preto je vhodná ako farba nábytku v kanceláriách a pri obchodných rokovaniach.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára