Prečo bojovať o každý strom


Z pohľadu vesmíru je naša Zem malá ako špendlíková hlavička. A keď ideme ešte ďalej, ani ju nevidno. Nieto ešte nás, ľudí, ktorí si ju zvykneme privlastňovať a chovať sa na nej akoby nám patrila. Na Slnku je priemerná teplota 6000 °C, na Mesiaci napríklad je 110 °C cez deň a -180 °C v noci, človek je schopný prežiť pri teplote plus mínus 50 °C až -50 °C. Aj to pri úzko špecifikovaných podmienkach atmosféry, chemického zloženia atď. Je teda veľmi úzky interval podmienok, v ktorých sme schopní prežiť. A v porovnaní s tým, čo vieme o vesmíre, o správaní sa telies, ich vlastnostiach, stabilite atď. je takmer nemožné dosiahnuť takýto rovnovážny stav. Toto prostredie je veľmi krehké a najväčšou príčinou disharmónie za posledné desaťročia je človek sám.

Naša planéta je jeden súvislý celok, jeden organizmus – spoločne – ľudia, živočíchy aj rastliny. Sme jej neoddeliteľnou súčasťou. Sme zložení z rovnakých chemických prvkov, Zem nám poskytuje stravu, vodu, vzduch. Sme od nej bezvýhradne závislí. Bez toho by sme jednoducho neprežili. Kyslík, ktorý nevyhnutne potrebujeme k životu (maximálny čas prežitia bez kyslíka je cca 5 min), nám poskytujú fotosyntetizujúce rastliny. Najviac stromy, lebo plocha ich zelených častí je najväčšia. Je tu niekto, kto nepotrebuje kyslík? Stromy sú tiež súčasťou harmonického celku našej planéty. Ich ničením ľudia prispievajú k rozhodeniu celého systému. Zeme a organizmov na nej žijúcich.

Všetko živé má v sebe energiu. Stromy s bohatou korunou jej majú o to viac. Ich prítomnosť lieči, vyrovnáva energiu aj v človeku, pokiaľ ju potrebuje. Stačí sa na strom s láskou zadívať, zhlboka sa nadýchnuť a človeka upokojuje, harmonizuje a dopĺňa mu energiu. Pokojne si to vyskúšajte. Choďte do lesa, vnímajte stromy, to, čo z nich ide. Prejdite sa aj po sídlisku a vnímajte stromy, ktoré sú neporušené a potom príďte k zdevastovaným „kýptikom“, ku stromom po necitlivom nadmernom oreze. Pocítite ten rozdiel. Bez životodarnej energie sa nedá žiť. Kto má slabú energiu, teraz hovorím o ľuďoch, cítia sa slabí, imunitný systém to nezvláda a prichádzajú choroby, čo ešte viac energiu zoslabuje. Aj staré čínske umenie Feng shui o tom rozpráva (možno niekto mal možnosť sa s ním stretnúť). Veľmi záleží v akom prostredí žijeme, čím sa obklopujeme, ako to vyžaruje. Všetko v našom prostredí vplýva na náš vlastný život. Ak budeme mať okolo seba krásne silné stromy, budú nás napĺňať a pomáhať nám. Ak kýptiky s energiou 5-40 %, aj naša energia bude klesať na túto úroveň. Do harmónie s nimi.

Pre to všetko má veľký zmysel bojovať o každý a jeden strom. Likvidovať ich je ako píliť si vetvu, na ktorej sedíme. Z celkového pohľadu je to vlastne ničenie samých seba, hoci si to neuvedomujúc.

Úprava stromu je v pohode. Aj strom „je rád“, keď sa mu odpíli vyschnutá vetva. Aj „účes“ je možné stromu urobiť. Ale je rozdiel, keď by ste šli ku kaderníkovi a namiesto ostrihania vlasov by vám odrezal celú hlavu. Určite aj vám mailami prišli mnohé obrázky krásnych záhrad, alebo ste videli relácie v televízii. Starajú sa tam o stromy, ale takým spôsobom, že stále dávajú radosť a sú plné životodarnej energie. Nie tak, že takmer, alebo úplne, zomrú.

Je tu doba, keď počínanie každého jednotlivca má dopad na planétu a na každom závisí, či si nezničíme podmienky pre život do 20 rokov... 30? A čo naše deti? Budú chodiť s kyslíkovou bombou vo vrecku?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára